Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Kuşlar Kenti Şanlıurfa

Kuşlar Kenti Şanlıurfaİnsanoğlu ile kuşlar arasındaki dostluğun başladığı yer olduğu söylenen Şanlıurfa'da güvercinden geçilmiyor. 500 bin güvercinin beslendiği tahmin edilen kentte, kuş fiyatları 5 milyon ile 500 milyon lira arasında değişiyor. Şanlıurfalı kuşçular, 'Güvercin beslemek bizim için vazgeçilmesi zor bir iş. Bu bağlılık hastalık derecesinde' diyorlar. Sıra gecesi, oyunları, poşusu, çiğ köftesi derken Şanlıurfa kültüründe şimdi de güvercinler boy gösteriyor. Yüzlerce türde kuş çeşidini içinde barından kuşçu kahvehaneleri ve kuşçu borsaları, yörenin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çarşamba ve cumartesi akşamları kahvehanelerde kurulan kuş borsasında, sarı aynalı, gök ses, keşpir, miski ve daha nice kuş çeşidi, yeni sahiplerini bulmak için süslenip satışa sunuluyor. Kuşlar hakkında 'Onlar bizim her şeyimiz' diyen Urfalı kuşçular şunları dile getiriyor: 'Onlara yürekten bağlıyız. Besler, süsler, takılar takarız. Herkes kendi kuşuyla övünür.'

'Kuşçuluk özel meslek'

Kuşlarla insanlar arasındaki dostluğun eski tarihlere dayandığını söyleyen kuş bakıcılarından Emin ve Durak Logan kardeşler ise 'Kuşlarla insanların dostluğu 'peygamberler şehri' Şanlıurfa'da başlamıştır. Kuşçuluğun en yaygın olduğu bölge burasıdır. Biz kuşçuluğu, kendine özgü özellikleri olan bir meslek olarak görüyoruz. Onları için tuttuğumuz kahvehane ve damlarda yaklaşık binin üzerinde kuşumuz var. Onları uçurmak, yem yemelerini, su içmelerini izlemek tüm dertlerimizi bize unutturuyor. Kısaca stres atmanın tek yolu kuş beslemektir' diyorlar.

Müslüm ABACI - ŞANLIURFA
19.8.2003 - Akşam

20 Ağustos 2008, Çarşamba, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.