Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Yolunu Şaşırdı 8 Bin Km Uçtu

İngiltere'den 800 km ötedeki Fransa'nın Fourgenes kentine gitmek için havalanan güvercin, yolu şaşırınca soluğu 8200 km ötedeki Güney Afrika'da aldı.

İNGİLTERE'de güvercin meraklısı 79 yaşındaki Harry Sinfield, yarış güvencinini haziran ayında South Normanton'dan uçurdu. Kuş, Fransa'nın Fourgenes kentine uçacaktı. Ancak Harry Sinfield'e ne Fransa'dan ‘Kuşunuz burada’ diye bir haber geldi, ne de yarış güvercini geri döndü.

İki hafta sonra merak ve endişe içindeki Harry Sinfield'e Güney Afrika'nın Pretoria kentinden bir telefon geldi. Merakla telefonu açan Sinfield, ‘Kuşunuz burada’ sözünü duyunca küçük dilini yutacak gibi oldu. Şaşkın güvercin 8200 km ötede Pretoria'daki bir elmas madeninin yakınlarında bulunmuştu.

50 adet güvercini olan ve yaklaşık 70 yıldır güvercin yetiştiren Harry Sinfield, ‘Böyle bir şeyi ne gördüm, ne duydum’ diye konuştu. Sinfield, kuşa Güney Afrika'daki başka bir güvercin meraklısının bakacağını belirtti.

Uzmanlara göre üzeride sadece numarası bulunan kuş, bir fırtına sırasında yönünü kaybedip bölgeden geçmekte olan bir gemiye sığınarak uzun bir yolcuğa çıkmış olabilir.

20.7.2002 - Hürriyet

20 Ağustos 2008, Çarşamba, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.