Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Güvercinler Van Depremini Hissetti

Van'daki depremden hemen önce kuşların kafesten panikle dışarı çıktığını gören 9 kişilik ailenin fertleri.

Güvercinler Van Depremini Hissetti

Van'da 23 Ekim'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremde yerle bir olan Güveçli Köyü'nde, Maşallah Kirt ve ailesi evde besledikleri güvercinlerin sayesinde hayatta kaldı.

Depremden hemen önce kuşların kafesten panikle dışarı çıktığını gören 9 kişilik ailenin fertleri, kuşları tekrar kafese koymak için evden çıktı. Ailenin evden çıkımasıyla deprem köydeki diğer evler gibi Kirt ailesinin evini de yerle bir etti.

Kirt ailesinden enkazda sadece 7 yaşındaki Serhat kaldı. Serhat da köylülerin yoğun çalışması sonucu sağ çıkarıldı.

Maşallah Kirt, "Kuşlar için güzel bir kafes yaptık. Bize gelen yardım battaniyelerinin bazılarını kuşların kafesine örttük. Hayatta kalmamızı bu kuşlar sağladı" dedi.

Van'daki depremde yerle bir olan Güveçli Köyü'nde oturan Maşallah Kirt, eşi ve 7 çocuğu, evin bir odasının penceresinde 5 yıldan bu yana besledikleri 20 güvercinin bir anda kafesten panikle çıktığını gördü. Kuşların kedilere yem olmaması için evden çıkan aile fertlerinin her biri bir kuşu yakalamak için çaba gösterirken, 7.2 büyüklüğünde deprem oldu. Bir anda ne olduğunu anlamayan aile fertlerinin gözü önünde evleri köydeki diğer evler gibi yerle bir oldu.

Toz bulutunun ortadan kalkmasının ardından deprem olduğunu anlayan aile evin enkazında kalan 7 yaşındaki Serhat'ı da köylülerle birlikte sağ olarak kurtardı.

Güvercinler Baştacı Oldu
Güvercinlerin sayesinde hayatta kalmalarının bir mucize olduğunu anlatan Maşallah Kirt ve eşi Kadriye Kirt, yeniden dünyaya geldiklerini söyledi. Köyde 15 kişinin hayatını kaybettiğini evde olmaları halinde kendilerinin de öleceğini belirten Maşallah Kirt, şöyle dedi: "9 kişilik ailemin hayatını bu kuşlara borçluyuz. Bu kuşları daha önce hiç sevmiyordum. Ama şimdi bizim için çok değerli. 4 güvercinimiz enkazda kalıp öldü. Deprem sonrası kendimize barınak yapmadan bu kuşlara kafes yapıp, bize yardım olarak gönderilen battaniyeleri kafeslerine örtüp gözümüz gibi korumaya başladık. Kuşları hergün düzenli bir şekilde besleyip uçmalarını sağlıyoruz."

Osman BEKLEYEN - Murat ÇAĞLAR - VAN, (DHA)

11 Aralık 2011, Pazar, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.