Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Güvercin Gübresiyle Yetiştirilen Karpuzlar

Güvercin Gübresiyle Yetiştirilen 40 Kiloluk Alanya Karpuzu, Diyarbakır Karpuzuna Rakip Oldu. Antalya'nın Alanya İlçesinde Yetişen 40 Kiloluk Karpuzlar, Diyarbakır Karpuzuna Rakip Oldu. Lezzeti ve Büyüklüğüyle Dikkat Çeken Karpuzlar, Güvercin Gübresiyle Yetiştiriliyor. Manav ve Pazarlarda Dev Karpuzu Gören Turistler, İlk Defa Böyle Büyük Bir Karpuz Gördüklerini Belirterek Karpuz ile Hatıra Fotoğrafı Çektiriyor.

Antalya'nın Alanya ilçesinde yetişen 40 kiloluk karpuzlar, Diyarbakır karpuzuna rakip oldu. Lezzeti ve büyüklüğüyle dikkat çeken karpuzlar, güvercin gübresiyle yetiştiriliyor. Manav ve pazarlarda dev karpuzu gören turistler, ilk defa böyle büyük bir karpuz gördüklerini belirterek karpuz ile hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Alanya'nın Demirtaş beldesine bağlı Çamlıca köyünde yetişen karpuzlar, büyüklüğüyle görenleri şaşırtıyor. Ağırlığı 15 ile 40 kilo arasında değişen Çamlıca karpuzuna üreticiler 'Otobüs' diyor. Karpuzun kilosu pazar ve manavlarda 35 YKr ile 60 YKr arasında satılıyor. Karpuza olan talebin çok fazla olduğunu belirten üreticiler, çevre il ve ilçelere de karpuz pazarladıklarını belirtiyor.

Çamlıca köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Mehmet Candan, 'Tek rakibimiz Diyarbakır karpuzudur.' diyor. Candan, karpuz üretiminin köy halkı için umut olduğunu ifade ederek, su sorunu yaşamalarına rağmen karpuz üretimini gerçekleştirdiklerini anlattı. Candan, 40 kiloluk bir karpuzun ortalama 60 günde yetiştiğini kaydetti. Karpuz üretimi için bol su gerektiğini anlatan Candan, "Bölgemiz karpuz üretimi için çok müsait. Su olan bölgelerimizde verimli ve kaliteli karpuz üretimi yapabiliyoruz. Yetkililer bizlere destek verdiği taktirde 50 kilo ağırlığında karpuz da üretebileceğimize inanıyorum. İnşallah desteklerle Çamlıca bölgemiz karpuz cenneti olur." dedi.

Pazarda Çamlıca karpuzu satan İbrahim Demir, halkın karpuza olan ilgisinin çok fazla olduğunu söyledi. Büyüklüğü ve çizgili olmasıyla karpuzun dikkat çektiğini ifade eden Demir, büyüklüğünün yanında karpuzun hem sulu hem de çok tatlı olduğunun altını çizdi. Tatlı, sulu ve olgun bir karpuz seçmek için tüketicilere ipuçları veren Demir, "Karpuz alırken kabuğunun renginin parlak değil, mat olmasına dikkat edilmeli. Tırnakla hafifçe kazındığında yeşil kısmının kolayca çıkmasına, toprağa oturan kısmının ise renginin açık sarı olmasına özen gösterilmeli." diye konuştu.

KARPUZUN FAYDALARI

- Kalp fonksiyonlarını ve kan basıncını düzenler.
- Bol miktarda B ve C vitamini içerir.
- Antioksidan özelliğiyle kanser hastalıklarına iyi gelir.
- Bağırsak hareketlerini düzenler.
- Bağırsak kanserini önlemede rol oynar.
- İdrar söktürür.
- Kum ve taş düşürmeye yardımcı olur.
- Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizler.
- Vücudun yaz aylarındaki sıvı kaybını önler.
- Kilo vermeyi kolaylaştırır.

26.7.2008 - CHA

23 Ağustos 2008, Cumartesi, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.