Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Esir Güvercine 5 Milyon Fidye

Esir Güvercine 5 Milyon FidyeŞanlıurfa dün ilginç bir rekabete sahne oldu. İki mahallenin rakip kuş yetiştiricileri, kamyonlarla getirdikleri güvercinlerini meydanda saldılar. Sonrada damlarına en fazla güvercini toplamaya çılıştılar. Yanlış dama giden her güvercin için 5 milyon lira fidye ödendi.

ŞANLIURFA'da gökyüzüne bırakılan yüzlerce güvercin, sahibinin dışındaki bir evin damına konması halinde 5 milyon lira fidye ödenerek geri alınıyor. Süleymaniye Mahallesi'ndeki bir kahvede bir araya gelen Süleymaniye ve Sancaktar mahallelerinin kuş yetiştiricileri ‘En iyi güvercin’ iddiasına tutuştu. İki mahallede oturan kuş yetiştiricileri kamyonetlere yükledikleri kafeslerle getirdikleri güvercinleri, Süleymaniye Mahallesi Meydanı'nda gökyüzüne saldı. Salıverme ardından birbirine karışacak sürülerden kim daha fazla sayıda kuşu kendi evinin damına indirirse, galip sayılmasına karar verildi. ‘Peşenk’ adı verilen ve uzaktan tanınması için göğsü pembeye boyalı güvercin sürüsü liderleri bir süre uçtuktan sonra kendilerini takip eden sürüyü kendi evlerinin damına indirmeye başladı.

GECE YARISISONA ERDİ
Akşam saatlerinde başlayan iki komşu mahallenin güvercin mücadelesi gece yarısına kadar sürdü. Kuşların evlerin damına indirilmesi için ıslıklar çalındı, boş bidonlara vurularak gürültü çıkarıldı ve damlar ışıklandırıldı. Gece yarısına doğru sona eren mücadelede, kendi yuvalarına 150 yabancı kuş indiren Süleymaniyeli güvercin yetiştiricileri galip çıktı. Anlaşma gereği ‘esir’ alınan her güvercinin sahibine iadesi için 5 milyon lira fidye bedeli saptandı. Savaş süresince yanlış yuvaya konan veya yorgunluktan uçamayarak düşen güvercinleri yakalayanlar da kuş başına 5'er milyon lira kazandı.

Bülent OKUTAN - Mehmet HARBURCU, (DHA)
6.1.2003 - Hürriyet

20 Ağustos 2008, Çarşamba, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.