Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Araba Fiyatına Güvercinler

Melek Kaplan, evlerde güvercin besleme alışkanlığı ve sevgisinin yaygın olduğu Çorum ilinde hayvan sevenler, "Açık Artırma" usulüyle gerçekleştirilen ihalelerde güvercin alıp satıyor.

Araba Fiyatına Güvercinler

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Çorum'da genellikle akşam saatlerinde toplanan güvercin severler, endamlı ve mağrur bir canlı olarak da bilinen takılı ve süslü evcil güvercinleri, açık artırmaya çıkarıyor.

Evlerde süslenip, kutularda kahvehanelere getirilen güvercinler, sırayla salonun ortasındaki kafeslere konularak, genellikle kahvehane sahibinin yönettiği ihalede, özellikleri anlatılıp, teklifler alınarak alınıp satılıyor. En yüksek fiyatı verenler istediği güvercini alabiliyor.

Güvercin severler burada ilk bakışta beğendikleri güvercinleri almak için bazen birbiriyle kıyasıya yarışıyorlar. Kimi zaman meraklıları tarafından yakından bakılarak fiyatı verilen güvercinlerin ihalesi sırasında renkli görüntüler de ortaya çıkabiliyor.

Taklalarını sergilemesi için ihaleci tarafından havaya atılan güvercinler, file sayesinde yeniden yakalanıp, kafese konulabiliyor.

Taklacı Güvercin olarak isimlendirilen kuşların fiyatı on liradan başlayıp, bin liraya kadar çıkabiliyor.

Kimi esnafın özel zevkleri arasında da bulunan kuşçuluk ayrıca, vatandaşların günün yorgunluğu ve stresini atmasına da yardımcı oluyor.

Güvencin ihalesinde Araba fiyatına güvercin var;

Evinde 14 yıldır güvercin besleyen Ali İhsan Benli, Merzifon'dan her hafta sonu ihaleye katılmak için Çorum'a geldiğini belirtti.

Küçük yeğenine güvercin almak için pazara gittiğini ifade eden Benli, "Evimde 26 farklı cins güvercinim var. 8 yaşımdan beri güvercin besliyorum, şimdi 65 yaşımdayım. Onlar benim için hayatın bir parçası. Bazıları çok zahmetli olduğunu söylüyor, ama ayda 20-30 liralık yem masrafından başka zahmeti yok. Keyfi de buna değer zaten. Güvercin fiyatları 10 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Araba fiyatına güvercin var. Eskiden bir kuş alabilmek için kuşlara karşılık olarak Tofaş marka otomobiller teklif edilirdi" dedi.

Kentteki güvercin meraklılarından Ahmet Batum ise, güvercin beslemek ve kuşçuluğun bir merak olduğunu ifade etti.

Kuş sevgisini kendisine babasının aşıladığı anlatan Batum, Türkiye genelindeki güvercin etkinliklerine katıldığını ve kendisinin de bir çok insana bu sevgiyi aşıladığını dile getirdi.

Kuş ihalesini haftada 2 gün gerçekleştirdiklerini belirten Batum, "Çevre illerden ve ilçelerden kuş sevdalıları bu ihalelere katılmaya geliyor. Kuşun türüne ve özelliğine göre de fiyatı değişiyor. Güvercin beslemek müspet hastalık, bulaştın mı bir daha bırakamazsın" diye konuştu.

Batum, kentteki kuş ve güvercin meraklılarının zaman zaman Türkiye genelinde yapılan festivallere de katılarak, güvercinlerini görücüye çıkardıklarını dile getirdi.

Yanında kuşlarının resmini taşıyan ve 50 yıldır kuş beslediğini ifade eden Celal Boyacı ise, "İş yoğunluğunun tüm stresini beslediğim güvercinlerle unutuyorum. Kuş ihaleleri sayesinde görmediğim arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Kuş beslemeyi çok seviyorum kötü bir arkadaştan daha iyi. Bu merak benim için bir tutku bir sevgi... 30 tane güvercinim var hepsinin yeri ayrıdır" dedi.

Kaynak: AA

13 Şubat 2012, Pazartesi, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.