Güvercinler sitemizde güvercinler ve kuşlar hakkında makaleler, çeşitli bilgiler yer alır. Popüler Yazılar sayfasından ilgi gören içerikleri takip edebilirsiniz. Güvercinler sitemizde aradığınızı bulmak için arama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Antep'in Güvercin Borsası

Güvercine duyulan ilginin sevgiden öte, bir tutkuya dönüştüğü Antep’teki “Güvercin Pazarı” bir bakıma “güvercin borsası”nı andırıyor. Şehreküstü semtindeki bir caddenin kaldırımlarında, pazar günleri sabah erken saatlerde kurulup akşama kadar devam eden Güvercin Pazarı, çevre il ve ilçelerde yaşayan güvercinseverlerin de akınına uğruyor.

Torba ya da karton kutular içinde pazara getirdikleri güvercinlerine alıcı arayan güvercin sahipleri, fiyatların düşmeye başladığı akşam saatlerinde satıştan vazgeçip alım yapmayı tercih ediyorlar.

Fiyatı 500 bin lira ile 15 milyon lira arasında değişen güvercinler, alım ya da satım öncesinde gagasından tırnak uçlarına varıncaya kadar çok dikkatli bir incelemeden geçiriliyor.

Sıkı pazarlıklar
Her yaş grubundan güvercin severe rastlanan pazarda, alıcılar ile satıcılar arasında zaman zaman 50 bin lira için dahi çok sıkı pazarlık yaşanıyor. Fiyatın yanı sıra, güvercinlerin boyun ya da ayaklarında takılı gümüş takı ya da boncuklar da otomobillerdeki teyp ve benzeri aksesuarlarda olduğu gibi alıcı ile satıcı arasında pazarlığa konu oluyor. Alıcı, güvercini takısız istediği takdirde fiyatta bir miktar daha indirim yapılıyor.

Güvencinseverlerin buluşma yeri
İnşaat ustası Mehmet Ali Demiralpli, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde oturmasına karşın, pazar günlerini Güvercin Pazarı’nda güvercin ticareti yaparak değerlendirdiğini söyledi. “İşim oldukça ağır ve ben dinlenmem gereken günlerde soluğu bu pazarda alıyorum” diyen Demiralpli, şunları anlattı: “Güvercinleri çok sevdiğim için buradayım, çok para kazandığım için değil. Burada yüzlerce güvercin ve benim gibi güvercinseverlerle birlikte olmak hoşuma gidiyor. Türlü türlü insan ve türlü türlü merak var. Benim merakım da güvercinler”.

Ev geçindiriyor
60 yaşında olduğunu ve 30 yıldan bu yana güvercin ticareti yaptığını belirten Bozan Solmaz ise Güvercin Pazarı’na aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla geldiğini söylüyor. Evinde 30 güvercin beslediğini belirten Solmaz, “Çabuk çoğalıyorlar, çoğaldıkça satıyorum. Başka işim yok, çocuklarım çalışıyor, onların kazancına katkıda bulunuyorum. Param çok olduğunda güvercin satın alıyorum, paraya sıkışınca pazara getirip satıyorum. Yaşlıyım, güvercinlere merakım var, zaten başka bir işte de çalışamam” diye konuştu.

2.1.2001 - Evrensel

22 Ağustos 2008, Cuma, Kategori: Basında Güvercin

Copyright by Guvercinler.net
Güvercinler sitemizin bütün hakları saklıdır. Bazı materyaller ve makaleler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Sitemizde kuşlar - güvercinler hakkında net ve sade bilgiler, yazılar, resimler, çeşitli bilgiler makaleler yer almaktadır.